«Защитит на поле брани СВО»: какие молитвы читать о каждом воине и защитнике Отечества

Москва, 19:40, 23 Фев 2023, редакция FTimes.ru, автор Елена Галицкая.

23 февраля 2023 года, да и вообще в любой день и час каждый может прочитать молитву небесам о защите воина, сообщает Курьер.Среда.

Какую молитву прочитать в День защитника Отечества

23 февраля 2023 года, в День защитника Отечества, каждый прихожанин Русской православной церкви может прочитать молитву Небесам, чтобы сохранить жизнь близкому человеку, отправившемуся защищать Родину.

Каждый православный верующий может заняться чтением молитвы дома или в церкви. Самое главное, чтобы намерения человека были чисты, а во время чтения молитвы верующий не отвлекался на что-либо.

Какие молитвы прочитать 23 февраля

Зачастую молитва – единственный способ поддержать человека на военной службе. Краткое «Господи, помилуй!», произнесенное от сердца, – уже молитва.

Молиться можно и своими словами, и читая тексты молитв как в храме, так и дома, и в любом другом месте. Также можно читать любые заздравные молитвы, молитвы Божией Матери, святым, в том числе небесному покровителю воина.

Молитва родителей о детях, находящихся на службе в армии

«Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, молитв ради Пречистыя Твоея Матери услыши мя, недостойную рабу [или раба] (имя). Господи, в милостивой власти Твоей чада моя [или чадо мое], рабы Твоя (имена), помилуй и спаси их, Имени Твоего ради.

Господи, прости им все согрешения вольные и невольные, совершенные ими пред Тобою. Господи, настави их на истинный путь Твоих заповедей, и разум просвети светом Христовым во спасение души и исцеление тела.

Господи, благослови их службу в армии, на суше, воздухе и в море, в пути, летании и плавании и на каждом месте Твоего владычества.

Господи, сохрани их силою Честного и Животворящего Креста Твоего под кровом Твоим святым от летящей пули, стрелы, меча, огня, от смертоносной раны, водного потопления и напрасной смерти.

Господи, огради их от всяких видимых и невидимых врагов, от всякой беды, зол, несчастий, предательства и плена.

Господи, исцели их от всякой болезни и раны, от всякия скверны и облегчи их душевные страдания.

Господи, даруй им благодать Духа Твоего Святаго на многие годы жизни, здравия и целомудрия во всяком благочестии и любви в мире и единодушии с окружающими их начальствующими, ближними и дальними людьми.

Господи, умножь и укрепи им умственные способности и телесные силы, здравы и благополучны возврати их в родительский дом.

Всеблагий Господи, даруй мне, недостойной и грешной рабе Твоей (имя), родительское благословение на чад моих (имена) в настоящее время утра, дня, ночи, ибо Царствие Твое вечно, всесильно и всемогущественно. Аминь».

Псалом 90

«Живый в помощи Вышняго, в крове Бога Небеснаго водворится.
Речет Господеви: Заступник мой еси и Прибежище мое, Бог мой, и уповаю на Него.
Яко Той избавит тя от сети ловчи, и от словесе мятежна, плещма Своима осенит тя, и под криле Его надеешися: оружием обыдет тя истина Его.
Не убоишися от страха нощнаго, от стрелы летящия во дни, от вещи во тьме преходящия, от сряща и беса полуденнаго.
Падет от страны твоея тысяща, и тма одесную тебе, к тебе же не приближится, обаче очима твоима смотриши, и воздаяние грешников узриши.
Яко Ты, Господи, упование мое, Вышняго положил еси прибежище твое.
Не приидет к тебе зло, и рана не приближится телеси твоему, яко Ангелом Своим заповесть о тебе, сохранити тя во всех путех твоих.
На руках возмут тя, да не когда преткнеши о камень ногу твою, на аспида и василиска наступиши, и попереши льва и змия.
Яко на Мя упова, и избавлю и: покрыю и, яко позна имя Мое.
Воззовет ко Мне, и услышу его: с ним есмь в скорби, изму его, и прославлю его, долготою дней исполню его, и явлю ему спасение Мое».

Молитва святой равноапостольной Фекле

Равноапостольная Фекла Иконийская, Селевкийская, первомученица Святая Фекла, ученица апостола Павла, была осуждена на съедение зверям. Но благодаря молитве звери не коснулись ее. Она прожила долгую жизнь и скончалась в 89 лет. По преданию, святая Фекла имеет сугубую благодать спасать от гибели на войне и помогать находящимся в смертельной опасности.

«О свята́я уго́днице Бо́жия, равноапо́стольная первому́ченице Фе́кло! По́двигом до́брым подвиза́вшися на зе́мли, восприя́ла еси́ на небесе́х вене́ц пра́вды, его́же угото́вал есть Госпо́дь всем лю́бящим Его. Те́мже взира́юще на святы́й твой образ, ра́дуемся о пресла́внем сконча́нии жи́тельства твоего́ и чтем святу́ю па́мять твою. Ты же, предстоя́ Престо́лу Бо́жию, приими́ моле́ния на́ша и ко Всеми́лостивому Бо́гу принеси́ о е́же прости́ти нам вся́кое прегреше́ние и помощи́ нам проти́ву ко́зней диа́вольских, да изба́вльшеся от скорбе́й, боле́зней, бед и напа́стей и вся́каго зла, благоче́стно и пра́ведно поживе́м в ны́нешнем ве́це и сподо́бимся предста́тельством твои́м, аще и недосто́йни есмы́, ви́дети блага́я на земли́ живы́х, сла́вяще Еди́наго во святых Свои́х сла́вимаго Бо́га, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и присно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь»